Втрати російських окупантів
916 770

ОСОБОВИЙ СКЛАД

10 505

ТАНКИ

370

ЛІТАКИ

335

ГЕЛІКОПТЕРИ

Немає жодних шансів, що угоду про надра підпишуть у тій формі, яку США надіслали Україні – WP

Немає жодних шансів, що угоду про надра підпишуть у тій формі, яку США надіслали Україні – WP Як ідеться у статті, це може стати приводом для нової напруги між країнами, оскільки Білий дім наполягає на доступі до українських природних ресурсів
Фото: president.gov.ua

Немає жодних шансів, що угоду про корисні копалини підпишуть у тій формі, яку США надіслали Україні. Про це повідомляє The Washington Post 28 березня з посиланням на українських посадовців.

Новий договір США про корисні копалини накладає обтяжливі умови й суттєво відрізняється від попередньо узгодженого проєкту, стверджують джерела ЗМІ. Також проєкт угоди не передбачає жодних гарантій безпеки.

Як ідеться у статті, це може стати приводом для нової напруги між країнами, оскільки Білий дім наполягає на доступі до українських природних ресурсів.

Медіа інформує, що швидке схвалення малоймовірне, судячи з реакції українських законодавців і чиновників. Один високопосадовець заявив, що новий проєкт має такий вигляд, ніби "Україна воювала зі США, програла, її захопили й тепер вона має сплачувати довічні репарації". 

Видання пише, що "Київ був шокований" набагато ширшим варіантом угоди. The Washington Post зазначає, що це 55-сторінковий документ, який не містить жодних гарантій безпеки і розглядає всю допомогу США Україні під час війни як борг, який мають повернути з відсотками з прибутків від угоди. Також документ надає США "право першої пропозиції" щодо всіх інвестицій у сфері енергетики й видобування корисних копалин, фактично передаючи контроль американській стороні.

Анонімний український чиновник зазначив, що цей проєкт викликає серйозні занепокоєння в України, оскільки він перекваліфіковує минулі американські гранти як кредити, які потрібно повертати. Також Вашингтон вимагає "50% від усіх нових і наявних джерел доходу без жодного внеску США".

Український депутат Ярослав Железняк, якого цитують автори статті, у Telegram назвав угоду "жахом", підкресливши, що вона надає США доступ до всіх українських мінеральних, нафтових і газових родовищ на невизначений строк.

Згідно з угодою, весь прибуток будуть негайно конвертувати у валюту й виводити за кордон, а США дістануть право "першої ночі" на всі нові інфраструктурні проєкти і право вето на продаж ресурсів третім країнам.

"Це можна й треба змінити", – сказав Железняк.

Колишній американський чиновник Дрю Горн, який працював радником адміністрації президента США Дональда Трампа з питань критичних мінералів, заявив, що угода має економічний сенс, але переговори будуть складними.

Контекст

Україна і США домовилися підписати угоду про доступ американців до українських природних ресурсів. Спочатку йшлося лише про рідкісноземельні метали, але потім умови угоди розширили. Погодження тексту тривало кілька тижнів, були різні варіанти проєкту. Українська сторона хоче, щоб у документі було прописано чіткі гарантії безпеки, які в межах угоди США нададуть Україні, а також щоб там не було прописано умови про потребу компенсувати вже надану Україні допомогу. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна "не має визнавати гранти як борги, подобається це чи не подобається".

Угоду планували підписати у Вашингтоні 28 лютого, проте на брифінгу в Білому домі між Зеленським, Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом виникла суперечка. Американці звинуватили Зеленського в "невдячності" й "неповазі". У підсумку українська делегація достроково покинула Білий дім, угоди не підписали, а Трамп заявив, що Зеленський не готовий до миру за участю США.

Після того CBS News із посиланням на джерела повідомив, що Трамп тепер прагне "більшої, кращої угоди" й хоче її змінити.

Radio NV, посилаючись на джерела, анонсувало, що угоду можуть підписати 11 березня в Саудівській Аравії, але у Джидді її не підписали.

У спільній заяві за підсумками зустрічі делегацій України і США, яку опублікували на сайті президента України, ішлося про те, що український та американський президенти домовилися якнайшвидше укласти угоду про розроблення критичних мінеральних ресурсів України, щоб "зміцнити економіку України й гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України".

27 березня "Суспільне" з посиланням на джерела повідомило, що українська урядова команда аналізує угоду, однак уже бачить, що вона є "кроком назад". Українські високопосадовці заявили Financial Times, що ця пропозиція може підірвати суверенітет країни, вивести прибуток за кордон і посилити її залежність від Вашингтона.

28 березня "Європейська правда" написала, що в новому проєкті угоди про розроблення українських рідкісноземельних копалин, який США 23 березня передали Україні, американська сторона відмовилася від раніше погоджених компромісних рішень і висунула вимогу Києву повернути "борг" за надану допомогу з відсотками.

Як читати "ГОРДОН" на тимчасово окупованих територіях Читати