У Нацбанку пояснили, чому «плаваючий» курс валют є правильним режимом в Україні

15 Грудня 2019, 11:47
Фото ілюстративне 2055
Фото ілюстративне

Українці звикли постійно дивитися на таблички на вулицях з обмінним курсом гривні. Водночас і у випадку послаблення, і у випадку зміцнення гривні є ті, хто вважає це «зрадою», а дії Національного банку, який не перешкоджає цьому, – незрозумілими та навіть шкідливими.

Про це пишуть на сторінці відомства у facebook.

Тож ми вирішили простою мовою пояснити, чому плаваючий курс є правильним режимом для України.

Валютний режим до 2015 року по суті визначав фіксування курсу. Це створювало ілюзію стабільності, українці були спокійними, дивлячись на табло обмінного курсу. Але ціна такої «стабільності» була зависокою. Щоб утримувати курс на необґрунтованому рівні, витрачали десятки мільярдів доларів міжнародних резервів.

Фіксований курс та «спалювання» резервів загалом шкодило фінансовій стабільності, призводило до криз, руйнувало довіру до економіки та гривні.

За режиму плаваючого курсу, яка економіка – такий і курс. Якщо зростає експорт, є притік інвестицій, економіка розвивається, інфляція є низькою та стабільною, тоді гривня укріплюється. Якщо ціни на експортні товари падають, зменшуються поставки за кордон, інвестори не готові інвестувати і навпаки виводять дивіденди, інфляція різко зростає, населення не довіряє гривні, купуючи валюту, – гривня послаблюється.

Чому Україні не по кишені фіксований курс? Україна є країною з «малою відкритою економікою», де зовнішня торгівля – це значна частка ВВП. Країна значно залежить від умов на зовнішніх ринках, на які сама мало може вплинути.

Велика частка нашого експорту – це сировинні товари, насамперед зернові та метали, ціни на які можуть змінюватися залежно від ситуації на міжнародних ринках. Якщо у світі ціни сильно раптом впали би, наприклад, на зернові, то відчутно знизилися б обсяги валютних надходжень, які Україна отримає за продаж агропродукції. Якщо б це було єдиною помітною зміною на міжнародних ринках для української економіки, то це призвело би до дисбалансу на валютному ринку. Адже валютних надходжень за експорт стало б суттєво менше, а обсяг валютних платежів за імпортні товари залишився б на тому ж рівні, що й раніше. Відповідно, НБУ був би змушений для підтримання курсу на фіксованому рівні витрачати свої валютні резерви. І так – допоки їх вистачало би.

Чому НБУ не може зупинити зміцнення гривні, на яке зараз скаржаться українські експортери? Знову повертаємося до того, що курс має відповідати економіці, – йдеться у дописі.

Якщо НБУ, попри реальну економічну ситуацію не даватиме гривні міцніти, а триматиме курс на рівні, наприклад, 26 чи 27 гривень за долар, що думатимуть бізнес та населення? Вони сприйматимуть, що НБУ захищає цей рівень курсу, а отже – інтереси певних зацікавлених сторін. Відповідно втрачатиметься довіра як до НБУ, так і до національної валюти. Це означає, що усі волітимуть інвестувати в іноземну валюту. Це лише штовхатиме курс гривні в бік девальвації, а цінники в магазинах – в бік зростання. Ось і вся картина.

Читайте також: Міжнародні резерви України збільшились на півмільярда доларів


 

Коментар
16/04/2024 Вівторок
16.04.2024