Які наслідки рішення КСУ для контролю за фінансуванням партій та виборчих кампаній?

Фото: Які наслідки рішення КСУ для контролю за фінансуванням партій та виборчих кампаній?

Рішення КСУ насамперед стосувалося декларування та відповідальності за недостовірні відомості у деклараціях, однак воно вплине і на інші сфери боротьби з корупцією. Так, своїм рішенням від 27 жовтня Конституційний суд України позбавив НАЗК майже всіх інструментів контролю за фінансуванням політичних партій та кандидатів як у виборчий, так і у міжвиборчий період.

Зокрема, КСУ визнав неконституційним пункт 12 статті 12 закону “Про запобігання корупції”, який наділяв НАЗК правом складати адміністративні протоколи, віднесені законом до компетенції Нацагенства. Також НАЗК позбавили доступу до інших державних реєстрів та права отримувати інформацію від держорганів, організацій різних форм власності та від громадян. Все це означає, що НАЗК не зможе належним чином виконувати обов’язки, покладені на нього законом “Про політичні партії в Україні” та Виборчим кодексом України.

Фактично партії та кандидати отримали можливість порушувати цілу низку законів і не нестимуть за це жодної відповідальності.

Найближчі наслідки такого рішення КСУ будуть відчутні вже зараз. Згідно з Виборчим кодексом України, у випадку неподання чи несвоєчасного подання партіями та кандидатами виборчих фінансових звітів територіальні комісії повинні повідомити про це НАЗК. НАЗК, у свою чергу, повинно скласти та направити до суду адмінпротоколи. Через рішення КСУ НАЗК зробити цього не зможе. Більше того, НАЗК навіть позбавили права отримувати повідомлення про ці порушення (частина 6 пункту 1 статті 12 ЗУ “Про запобігання корупції” визнана неконституційною). Окрім виборчих звітів, НАЗК не зможе належним чином перевіряти поточну фінансову звітність політичних партій, яку ті подають у міжвиборчий період, та складати адмінпротоколи у випадку виявлення порушень.

Таким чином, рішення КСУ відкидає систему контролю за фінансуванням політичних партій та виборчих кампаній щонайменше на 5 років назад. Це, у свою чергу, відкриває ще більші можливості для політичної корупції в Україні.

Рух ЧЕСНО закликає парламент та президента якомога швидше втрутитися в ситуацію та із залученням всіх зацікавлених сторін напрацювати рішення щодо виправлення ситуації, що склалася, а також недопущення таких ситуацій у майбутньому.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]