Наразі змінити Статут ООН можливості немає.

Про це заявив глава МЗС Дмитро Кулеба.

“Якщо коротко, то після перемоги України та наших партнерів у цій війні шанси на реформування ООН суттєво зростуть”, – сказав міністр.

Водночас, зазначив Кулеба, наразі змінити Статут ООН можливості немає.

“Але бродіння на тему того, що щось пішло не так і ООН потрібно змінювати, дуже посилилося і на цій сесії Генасамблеї сильно відчувалося, а в результаті цього бродіння можна прийти до змін Статуту ООН”, – пояснив міністр.

За його словами, умови для реформи ООН складуться лише після того, як політична карта світу перекроїться у питаннях політичного впливу тих чи інших гравців.

“Будьмо відверті, всі міжнародні формати, починаючи з Вестфальського миру 1648 року, створювалися за результатами великих воєнних конфліктів, глобальних криз, а все, що відбувалося в той момент у Європі, й було глобальною кризою. Вестфальський мир, Віденський конгрес, Ліга Націй, ООН. Тому є якийсь процес бродіння, він відбувається, лунають різні думки, заклики, експерти пишуть довгі й розумні статті, але, по факту, умови для реформи ООН складуться лише після того, як політична карта світу перекроїться – не у питанні кордонів, а у питаннях політичного впливу тих чи тих гравців”, – пояснив Кулеба. 

Нагадаємо, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш відреагував на намір Кремля офіційно оголосити про анексію окупованих українських територій.

Про це йдеться в репліці Гутерреша, оприлюдненій на сайті ООН.

“Будь-яка анексія території держави іншою державою внаслідок загрози силою або її застосування є порушенням принципів Статуту ООН та міжнародного права… Російська Федерація як один із п’яти постійних членів Ради Безпеки несе особливу відповідальність за дотримання Статуту”, – наголосив Генсек.

Він підкреслив, що будь-яке рішення Росії “про приєднання Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України не матиме юридичної сили і заслуговує на засудження”.

“Його неможливо узгодити із міжнародно-правовою базою. Він виступає проти всього, за що має стояти міжнародне співтовариство. Він зневажає цілі та принципи Організації Об’єднаних Націй. Це небезпечна ескалація”, – зазначив Гутерреш.

Він додав, що ООН повністю віддані суверенітету, єдності, незалежності та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах відповідно до відповідних резолюцій Організації.

“Хочу наголосити, що так звані “референдуми” на окупованих територіях проводилися під час активного збройного конфлікту, на територіях, що знаходяться під російською окупацією, та поза правовим та конституційним полем України. Їх не можна назвати справжнім висловом народної волі”, – наголосив Генсек.

На відгук Гутерреша відреагував Президент України Володимир Зеленський.

У своєму Twіtter глава держави зазначив наступне:

“Ціную чітку позицію Генсекретаря ООН Антоніу Гутерріша щодо злочинного наміру Росії незаконно анексувати нові Українські землі: такі дії не матимуть жодної юридичної сили, вони грубо порушують Цілі та Принципи Статуту ООН і не будуть визнані світом”, – написав Зеленський у Twitter.

Очевидно те, що ООН потрібні зміни. Раніше прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що російська військова агресія проти України показала необхідність реформування Організації Об’єднаних Націй. Про це він сказав в інтерв’ю Politico.

«Ситуація, створена росією в Україні, є головним доказом того, що нам потрібна сильна реформа системи ООН», — сказав Санчес.

Іспанський прем’єр також висловив думку, що президент рф володимир путін веде війну не лише проти України, а й проти всього ЄС, «використовуючи енергетику як інструмент війни», оскільки вважає цінності Євросоюзу загрозою для своєї влади.

Глава іспанського уряду також назвав енергетичну систему Європи «ринком, який не функціонує», регулювання якого вимагає креативних підходів.